fbpx

Chcę blogować! Skąd czerpać wiedzę i co przeczytać? 28 sprawdzonych źródeł

Materiałów na temat blogowania w Polsce nie brakuje. Można znaleźć naprawdę dużo informacji, które pomagają twórcom w pisaniu i promocji swojego miejsca w sieci. Dziś przedstawię Wam kilka źródeł, do których warto sięgnąć, żeby zdobyć przydatną wiedzę.

Pamiętajcie jednak, że teoria do niczego Ci się nie przyda, jeżeli nie wykorzystasz jej w praktyce. Jeżeli więc dopiero chcesz wystartować z blogiem, proponuję najpierw go założyć i zacząć pisać po swojemu, a później na bieżąco czytać odpowiednie pozycje i rozwijać swój warsztat.

Jeżeli natomiast masz już bloga, to świetnie. Wybierz jedno z zagadnień i przerób je. Wdrażaj zdobytą wiedzę stopniowo i sprawdzaj, jak działa. Wiele osób myśli, że jeżeli przeczyta milion artykułów i publikacji na jakiś temat, to osiągnie sukces w danej dziedzinie. Istnieje nawet teoria, że jeżeli przeczytasz X książek na dany temat, to osiągniesz w tej dziedzinie mistrzostwo świata. Ja się z tym nie zgadzam – bo liczy się praktyka i efekty, a nie wiedza, którą masz w głowie.

Okej, lećmy z tematem. Co warto przeczytać/obejrzeć/odsłuchać, jeżeli chcesz rozwijać swojego bloga? Podzieliłem materiały na kilka kategorii:

Książki i e-booki

  • Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj Jasona Hunta. Tego twórcę jedni lubią, inni nienawidzą, ale trzeba przyznać, że ta książka jest świetna dla początkujących. Przeczytałem ją 2 razy i dzięki niej mój blog wystrzelił jak rakieta.
  • Bloger i social media. Druga książka Jasona. Tym razem, skupiająca się na mediach społecznościowych. Również bardzo przydatne informacje.
  • Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Książka, w której Michał Szafrański opisuje swoją drogę do bloga, który wygenerował 7 milionów złotych przychodu. Dużo wiedzy i inspirujących historii.
  • Zostań Freelancerem. Praca zdalna od A do Z. Ksiażka Agnieszki Skupieńskiej kierowana jest do osób, które chcą pracować zdalnie, na własny rachunek, ale masa zawartych w niej informacji będzie przydatna także dla blogerów.

Słuchanie podcastów

Wpisy, podcasty i filmy innych blogerów

Wystąpienia na konferencjach

Wybrane przeze mnie prezentacje z konferencji Smok Blog. Więcej filmów do znalezienia na kanale youtubowym Smok Blog:

Jak blogować?

Wybrane przeze mnie konferencje z Blog Forum Gdańsk. Więcej możesz znaleźć na kanale youtubowym Blog Forum Gdańsk:

Konferencja Blog Conference Poznań. Jak wyżej – przedstawiam listę wybranych nagrań, ale warto przejrzeć inne filmy na kanale. Prezentacje na godziny oglądania:

Oczywiście to nie wszystkie źródła, jest ich na pewno dużo więcej. Jeżeli znasz jakiś film lub wpis, który warto tu dodać – daj znać w komentarzach. Chętnie je dodamy, bo materiały te będą przydatne dla innych.

A jeśli nie masz jeszcze bloga i chciałbyś go założyć, skontaktuj się z nami.

Komentarze: 5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany