fbpx

Podsumowane roku 2018

Koniec roku to tradycyjnie dobry czas na podsumowania. Dla nas przełom 2018/2019 roku to zakończenie trzeciego kwartału funkcjonowania firmy. Przez te 9 miesięcy Brave New ciężko, ale i mądrze, pracowaliśmy nad rozwojem spółki.

Ponad 130 projektów, 60 klientów, 8 osób w zespole – wykręciliśmy całkiem fajne liczby w te kilka miesięcy. Sukcesy dostrzegamy gołym okiem, ale pamiętamy także o porażkach i ciężkich chwilach – tych na szczęście nie było wiele, rok 2018 był naprawdę mocarny. Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze picie szampana nie jest wynikiem pracy w trakcie ostatniego roku – Brave New jest dumnym dziedzicem naszych poprzednich działalności i ciężko powiedzieć, w jakim miejscu bylibyśmy teraz, gdyby nie nasze wcześniejsze doświadczenia.

Zamiast jednak zastanawiać się „co by było, gdyby”, wolimy skupić się na podsumowaniu roku 2018 – roku zaskakującego i niezwykłego pod wieloma względami. Wybraliśmy najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia, które miały miejsce w 2018 roku. Co uznajemy za największy sukces? Czego się nauczyliśmy? Jak wyglądał rok w wykonaniu Brave New? Przeczytajcie poniżej.

Jak oceniasz rok 2018?

Michał: To był rok wielkiej zmiany w moim życiu. Rok temu, o tej porze pracowałem jeszcze sam. Miałem ciekawe projekty i dobrych klientów, ale byłem freelancerem. Działałem w pojedynkę i po paru latach takiej pracy, było to już po prostu męczące. Gdy postanowiliśmy połączyć siły, to nie zakładałem, że tyle się wydarzy. Wiedziałem, że będzie dużo pracy i wierzyłem, że będzie dobrze, ale nie sądziłem, że aż tak wyskoczymy do góry : )

Andrzej: W najśmielszych wyobrażeniach nie myślałem, że w ciągu 9 miesięcy uda nam się rozwinąć firmę do tego stopnia. Robimy świetne projekty, pracujemy dla coraz większych marek i konsekwentnie powiększamy zespół. Biuro? Zespół?Wigilia firmowa? Powiem szczerze – w styczniu nic z tych rzeczy nie było w naszym zasięgu. Wynajęliśmy biuro wirtualne na rok z góry, bo nie spodziewaliśmy się, że dorobimy się własnego jeszcze w 2018 roku. 2018 był rokiem na turbodoładowaniu.

Największy sukces:

Andrzej: Sukcesów w tym roku było naprawdę sporo, dużo więcej niż mogłem sobie wyobrazić, ale za największy uważam zdecydowanie wynajem biura. Biuro wpłynęło na moją efektywność, pozwoliło wprowadzić więcej równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. No i, co by nie mówić, własne biuro przez długi czas było dla mnie czymś nieosiągalnym, znajdującym się poza granicami mojego myślenia. Biuro to jest coś, co pozwala mi o naszej firmie myśleć w dużo bardziej poważny sposób.

Michał: Sklejona ekipa, którą pracujemy. Mam ten kontrast względem poprzedniego roku, gdzie działałem niemalże w pojedynkę. Świetnie pracuje się w grupie – można razem cieszyć się z sukcesów, poklepać po plecach, gdy zrobimy coś dobrego no i wspólnie ponarzekać, gdy coś nie idzie. No i pójść po pracy na piwo!

Najlepszy projekt:

Michał: Moim ulubionym projektem w tym roku była strona internetowa dla kancelarii podatkowej martinitax.pl. Świetnie mi się pracowało, bo Pan Jakub przedstawił mi bardzo jasne oczekiwania już na samym początku współpracy, dał sporo wolnej ręki i był bardzo komunikatywny. Cudowna sprawa. To potwierdza moją teorię, że możesz być świetnym grafikiem i programistą, ale najważniejsza jest KOMUNIKACJA. Najlepsze projekty to te, przy których jest bardzo dobra relacja pomiędzy twórcą, a klientem.

Andrzej: Najlepiej pracuje mi się nad projektami, w których treści są dostarczone jeszcze przed rozpoczęciem prac, komunikacja jest jasna, a Klient ma do mnie i moich umiejętności pełne zaufanie – te 3 elementy pozwalają skupić się na pracy i dostarczyć projekt najwyższej jakości.

Dlatego w 2018 roku najlepiej pracowało mi się nad stroną przygotowywaną we współpracy z CluePR dla Gumtree Polska – stroną Startu do Kariery. Plusy? Klarowne przedstawienie koncepcji, szybka i jasna komunikacja z zespołem i wspólne zaufanie. Dzięki tym wartościom udało nam się przygotować projekt, który pozwolił na maksymalizację liczby zgłoszeń do programu i przejrzyste przedstawienie jego zasad.

Największa wpadka:

Andrzej: Uważam, że trochę polecieliśmy z pomysłem zatrudnienia osoby w trybie zdalnym, na umowę o pracę. Do tej pory nie mieliśmy w ogóle doświadczeń z zatrudnianiem ludzi na umowę o pracę, a tutaj dochodziła jeszcze praca zdalna. Być może trochę pospieszyliśmy się z tym, nie byliśmy dobrze przygotowani do tego wyzwania. Ale ile się nauczyliśmy przy tej całej akcji, to nasze.

Michał: Trudno mi wskazać jakiś jeden problematyczny moment. Zdarzały się jakieś trudniejsze sytuacje, ale raczej szybko je rozwiązywaliśmy. Myślę natomiast, że mogłem trochę lepiej organizować swoją pracę, być trochę bardziej produktywnym i skutecznym w działaniu. Ale to chyba studnia bez dna – nigdy nie będę w tej dziedzinie spełniony 🙂

Aaaa i jeszcze jedno – to, że rozmawialiśmy z Andrzejem o firmie „w czasie prywatnym”. Spotykaliśmy się ze wspólnymi znajomymi, bywaliśmy na jakiś imprezach i gdzieś czasem wychodziły w rozmowie „tematy firmowe”. Mimo, że obiecaliśmy sobie, że oddzielamy czas firmowy od osobistego i nie rozmawiamy o biznesie po godzinach prac!

Czego się w tym roku nauczyłem?

Michał: Nauczyłem się jeszcze lepiej rozmawiać z klientami i rozumieć ich potrzeby. Myślę, że bardzo dojrzałem jako project manager i grafik. Nauczyłem się też lepiej pracować w grupie i delegować innym zadania. Zawsze miałem z tym problem, ale gdy widzę, że ktoś wykonuje daną pracę lepiej ode mnie, to aż serce się cieszy 🙂

Andrzej: Nauczyłem się, jak skomplikowane potrafi być prowadzenie spółki. To całkowicie inna bajka niż przy jednoosobowej działalności gospodarczej, formalności i ograniczeń prawnych jest zdecydowanie więcej. Dziękuję zespołowi ACCF, który odpowiada za naszą księgowość – bez Was już dawno siedzielibyśmy za kratami za brak umiejętności ;).

Nauczyłem się również rozmawiać o tym, co robię – w ciągu ostatnich lat moja wiedza z zakresu projektowania stron www, ale również i z zakresu sprzedaży, znacznie się rozwinęła, a poprzedni rok był pod tym względem naprawdę wartościowy. Wydaje mi się, że teraz jeszcze klarowniej potrafię wytłumaczyć Klientom zagadnienia związane z naszą pracą i tym, co zostanie dla nich wykonane. Chcemy mieć najlepszą Obsługę Klienta i wydaje mi się, że konsekwentnie do tego dążymy.

Jaki będzie rok 2019 dla Brave New?

Andrzej: Myślę, że kolejny rok może przynieść naprawdę wiele ciekawych rzeczy. Chcemy zmienić stronę internetową, dawać jeszcze większą wartość naszym Klientom i Partnerom. Mamy kilka ciekawych pomysłów związanych z personalizacją i poszerzeniem naszej oferty.

Mówiąc krótko: to będzie bardzo pracowity, ale i inspirujący rok.

Michał: Mam poczucie, że te 9 miesięcy w tym roku były okresem rozruchowym. Zrobiliśmy bardzo solidne fundamenty i przepracowaliśmy bardzo dużo rzeczy. Wchodzimy więc w ten nowy rok z bardzo dobrym nastawieniem i czuje. że będzie się działo. Mam ochotę przenosić góry i chciałbym, żeby pod koniec 2019r. znów napisać, że to był rok, który przekroczył nasze oczekiwania 🙂

Kalendarium 2018:

Styczeń:

podejmujemy decyzję o stworzeniu nowej spółki. Przygotowujemy plan prac w formie macierzy, wyznaczamy cele na najbliższe miesiące. Określamy misję, wizję spółki, dzielimy się zadaniami.

Luty:

trwają prace koncepcyjne nad nazwą, logo i ofertą. Tworzymy listę dotychczasowych klientów, przygotowujemy stronę www i wprowadzamy pierwsze prace do portfolio.

Marzec:

6 marca 2018 powstaje Brave New Sp. z o.o.

Kwiecień:

5 kwietnia – Andrzej wyjeżdża do Azji, skąd pracuje przez kolejnych 5 miesięcy.

Lipiec:

9 lipca – zmieniamy kreację oferty na wykonanie stron www. Nowa oferta jest jeszcze bardziej spersonalizowana i szybko zaczyna na siebie pracować.

20 lipca – od początku istnienia działalności zrealizowaliśmy 50 projektów

Wrzesień:

5 września – Andrzej wraca do Polski

12 września – rozpoczynamy prace nad wprowadzeniem Brave New w struktury organizacji BNI

26 września – dołączamy do BNI

Październik:

3 października – Brave New uczestniczy w mini sesji fotograficznej, zdjęcia robi nam Marta Wójcik z Sasenkografii

19 października –  od początku istnienia działalności zrealizowaliśmy 50 projektów

31 października – odbieramy klucze do biura na Berka Joselewicza 14/9 – to pierwsze biuro w historii Brave New

Listopad:

5 listopada – rozpoczynamy pracę w nowym biurze

Grudzień:

8 grudnia – organizujemy pierwszą w historii wigilię firmową

11 grudnia – Brave New po raz pierwszy można usłyszeć w radio

To był wspaniały rok dla naszej firmy. Dziękujemy wszystkim Współpracownikom, Partnerom i Klientom za ostatnie 12 miesięcy. Do zobaczenia w 2019 roku!

fot. wyróżniająca: Marta Wójcik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany